תלונות שווא מוגשות על בסיס יום יומי לכופים השונים החל ממשטרת ישראל ועד לוועדות האתיקה במקצועות החופשיים השונים כגון לשכת עורכי הדין ונציב קבילות הציבור למקצועות רפואיים.

למה זה קורה ואיך מתמודדים?

במסגרת סכסוכים פרטיים, משפחתיים ועסקיים, כלי הגשת התלונה הוא כלי בעל כוח השפעה רב.

גם אם בסופו של יום ימצא, כי לא היה כל ממש בתלונה וכי האדם אשר נגדו הוגשה התלנה חף מכל פשע, עצם הגשת התלונה יכול לגרום נזקים כבדים ולהיות בעל השלכות ארוכות טווח.

כך למשל, צד בהליך גירושים יכול להגיש תלונה שווא על אלימות במשפחה רק כדי להרחיק את הצד השני מהבית ומהילדים ולהטות את דעת השופט בהליך לטובתו-

מטופלת שאינה מרוצה מטיפול קוסמטי אותו עברה אצל רופא מסוים עלולה להגיש תלונת שווא כאמצעי להפעלת לחץ לקבלת כספי הטיפול חזרה-

גבר או אישה החשים דחויים או פגועים עלולים להגיש תלונה בשל הטרדה מינית במשטרת ישראל-

לקוח שאינו מעוניין לשלם את שכר טרחת עורך דינו עלול להגיש נגדו תלונה לוועדת האתיקה ביחס למקצועיות הטיפול שקיבל ועוד..

 במקרים מהסוג האמור, השתלשלות האירועים למן רגע הגשת התלונה ועד גניזתה או סגירתה מורכב מהמון עוגמת נפש, לחצים נפשיים ובמקרים רבים גם בהוצאות כלכליות רבות הנובעות בעיקר מהצורך בייצוג משפטי.

עצם סגירת התלונה כשלעצמה, אינה מרפאת את כלל הנזקים אשר נגרמו בדרך ואינה מפצה את הנפגע באופן מוחלט.

על כן, חשוב להכיר והבין, אדם אשר מגיש תלונת שווא, עלול לשלם מחיר יקר השווי עשרות אלפי שקלים וזאת מאחר והגשת תלונת שווא עולה כדי פרסום לשון הרע (!!!)

 

המרחק בין תלונת השווא לקבלת פיצוי אינו קטן, זאת מאחר והחוק דורש עמידה במספר תנאים מצטברים:

 

1.       הוכחת פרסום לשון הרע – בדרך כלל, עצם הגשת התלונה טומנת בחובה פרסום שיש בו משום לשון הרע.

2.       בחינה האם מדובר בפרסום מותר – כעיקרון, חוק איסור לשון הרע קובע שפנייה לרשות מוסמכת לצורך הגשת תלונה מוגן מפני תביעות לשון הרע ואמנם, לצורך הוכחת הגנה זו, נדרש מגיש התלונה להוכיח כי הגשת התלונה נעשתה בתום לב.

 

לצורך בחינת תום ליבו של המתלונן נשאל את השאלות הבאות:

 

1.       האם התלונה לא הייתה אמת והמתלונן לא האמין באמתותה?

2.       האם התלונה לא הייתה אמת והמתלונן לא נקט באמצעים סבירים לפני הגשתה בכדי להיווכח אם היא אמת או לא?

3.       האם התלונה הוגשה מתוך כוונה לפגוע בנשוא התלונה?

 

אם התשובה לכל אחת מהשאלות היא בחיוב, אזי שניתן להפריך את הגנת תום הלב של המתלונן ובכל זאת חשוב לזכור כי כל מקרה ייבחן לגופו.

הגשת תלונת שווא אינה פוגעת רק במי שנגדו הוגשה התלונה כי אם בציבור הרחב כולו – החל מיצירת עומסים בלתי סבירים על רשויות אכיפת החוק ועד לאמונו של הציבור בתחומים השונים כאשר המדובר במתלוננים אשר מגישים את תלונותיהם בתום לב ותוך צורך אמתי שזעקתם תישמע.


הוגשה נגדכם תלונת שווא? צרו קשר עכשיו.

 

* אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק או מקיף או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

סגירת תפריט